Vintercamp Web

Familievintercamp (kørestol/hjælpemidler)

Alder: 6-12 år

Dato: 6/3-10/3 2023

Sted: Beitostølen, Norge

Tilmeldingsfrist: d. 4. december 2022

Efter den store succes med vores første familie-vintercamp i 2022, udbyder vi i 2023 igen en familie-vintercamp.

Campen henvender sig til børn, der benytter kørestol eller går med hjælpemidler.

Formålet er at give børnene mulighed for at køre på sitski. Enten lærer barnet selv at styre sitskien, eller også oplæres forældrene til at køre med barnet.

Lokale skiinstruktører vil undervise i kørsel med sitski. Derudover vil der være personale fra Elsass Fonden til at vejlede de søskende og forældre, der ikke skal køre med sitski.

Har I modet og lysten til at få en unik oplevelse i trygge rammer, hvor både den individuelle udvikling og det sociale fællesskab er i centrum, så er dette lige noget for jer!

Målgruppen

Vintercamp for familier henvender sig til børn i alderen 6-12 år med cerebral parese (CP) og deres familier.
Denne camp er målrettet børn, der benytter kørestol eller går med hjælpemidler.

Forudsætninger

Det er et krav for deltagelse, at mindst én forældre har tilstrækkelig skierfaring til at kunne lære at styre sitskien.

Program

Campen starter med morgenmad mandag d. 6. marts, kl. 8.00, men det vil være muligt at blive indlogeret allerede søndag eftermiddag/aften, og der vil være aftensmad søndag aften, for dem som kommer inden kl. 18.00.
Campen slutter fredag d. 10. marts, kl. 10.00.

I vil få tilsendt et detaljeret program ca. en måned før campstart.

Som udgangspunkt følger programmet nedenstående struktur:

- Morgenmad
- Formiddag: Samling og skiløb
- Frokost
- Eftermiddag: Skiløb og/eller andre aktiviteter
- Aftensmad
- Aften: Samling, hygge og socialt samvær

Andet

Der er plads til 10 familier. Efter sidste tilmeldingsfrist får I besked, om I har fået plads eller ej.

Vi forbeholder os retten til at aflyse campen, hvis ikke min. 6 familier er tilmeldt.

Prisen inkluderer:
- Overnatning
- Alle måltider
- Skileje og liftkort
- Skiinstruktører
- Diverse sjove aktiviteter

Prisen inkluderer ikke:
- Transport til og fra Beitostölen (I er selv ansvarlige for at planlægge jeres transport)

Pris - deltager

4.000,- Kr.

Pris - andre

2.000,- Kr.

Læs også...

Våddragtteam La Santa

Om camps

Hvert år afholder vi en række forskellige idrætscamps for børnefamilier, unge og voksne med CP. Både i Danmark og forskellige steder i udlandet. 

Læs mere ›
Emil Og Familien

En fælles oplevelse for hele familien

I marts 2022 var første gang, 10-årige Elvis drønede ned ad pisten sammen med hele sin familie. 

Læs mere ›